Turistik Küçükkale Köyü

Yolüstü hizmet tesisleri ile bacasız sanayinin yani turizmin farkına varan bölge insanı girişimci yeteneğini bu yolda gösteriyor. Yerleşimi, cennet gibi yapısı, adı bize ilginç geldi. Araştırdık. Köyün muhtarı Hakkı ÖNDEM’i bulduk. Bakın neler anlattı.

“Köyümüz 550 yıllık bir köydür. Aydınoğullarından bir Yörük kafilesi gelip buraya yerleşmiş. Köyümüzün dağına kayanın üstüne kendilerini savunmak için küçük bir kale yapmışlar. Oraya yerleşmişler. Köyümüzün o zamanki adı Kadifei Sağir (yani Türkçe anlamı küçük kale). Önceleri Küçük kadifekale daha sonra Küçükkale denilmiş.

Dağı taşı Zeytin ağacı ile kaplı köyün en büyük geliri zeytin, zeytinyağı. Her ev kendi çapında meyva yetiştirmiş. Dağın yamacına kurulan köy yol ve hizmetleri ile iyi durumda. Köy yerleşimi olarak yollar geniş ve rahat tutulmuş. Köy muhtarlığının ve caminin önündeki asırlık çınarların gölgesi keskin olduğundan ve hafif esinti aldığından sivrisinek barındırmıyor. Çok rahat.

Köy yolundaki ve köyün içinde çeşmemiz çoktur. İnsanımız misafirperverdir. Bu temiz ve güzel köy ortamını görmelerini istiyoruz. Onun için değişik girişimler içindeyiz. Uçsuz bucaksız verimli topraklarımızda yılda 3-4 kez mahsül alabiliyoruz. Yakınında gölleri de olan bölgemiz çok özeldir.

Geleneksel tadlarımızı, Gözlememizi, yetenekli hanımlarımızın tamamen doğal el becerierini kış yaz açık olan mola yerlerimizde deneyebilirsiniz. Küçükkale Köyümüz sizlere küçük bir mola fırsatı yaratmanızla hizmet sunmaktan çok mutlu olacak.

Sizleri KÜÇÜKKALE’YE bekliyoruz…”

  Küçükkale Köyü/ Tire/ İzmir/ TÜRKİYE
  0 535 302 20 83
  Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

TarihZiyaret
Toplam3799
Cu. 221
Prş. 212
Çrş. 202
Sal. 194
Nasıl Gidilir?
Nerede Kalınır?
Nerede Ne Yenir?
Şirince Şarabı