Şirince 'de Ne Yapılır?

Ekspres Sizi bekliyor...

  • Tarihi ve mimari dokusu ile görülmeye değer güzellikteki Şirince’ye araçla giremiyorsunuz.
  • Sokakları dar, kayrak taş kaplı. Bozulmamış mimari dokuyu hayranlıkla izleyeceksiniz.
  • Köyün bol bol fotoğraflarını çekebilirsiniz.
  • Karakteristik yapı tarzI korunarak restore edilmiş evlere konuk olabilirsiniz.
  • Yöresel yemeklerini tadabilir, özellikle meyvalı şarap çeşitlerini damak tadınıza uyanını deneyerek satın alabilirsiniz.
  • Özellikle Türk mutfağını, tencere yemeklerini tanımak ve tatmak isteyen gruplara yerli aileler bahçelerinde pişirdikleri köy ekmeklerini, sebzeli yemeklerini ikram ediyorlar, Asma yapraklarından dolmalar sarıp, lokmalar döküyorlar.
  • Efes antik kentini, Selçuk kalesini, Selçuk Tarihi eserlerini, Meryeemana Evini görebilirsiniz.

 


Gezmeye gelen turist grupların ve İzmir çevresinden gelenlerin katılımıyla ziyaretçi akınına uğrayan Şirince’de insanlar, misafirlerini memnun etmek için çok çalışıyorlar. Şirince de misafirperverliği ve özellikleri nedeniyle haklettiği üne kavuşuyor.

Hediyelik Eşya Çarşısı

Şirince’nin çalışkan insanları dantelleri, dantelli dokuma kumaştan yapılan gömlekler,iğne oyalı yazma, yün eldiven, çorap gibi, elişi göz nurlarını emek verdikleri zeytin, zeytinyağı,kurutulmuş meyve, sebze,hamur işleri gibi doğal tüm ürünlerini hem evlerinde, hem de köy meydanında, çarşıda kurdukları tezgâhlarında, misafirlerinin beğenisine sunuyorlar.Oldukça davetkarlar. Ayrıca çarşıda; ahşap kuklalar, seramik zeytinlikler, deri masklar, butikler ve bibloların satıldığı çeşitli dükkânlar da yer alıyor.

Dünyanın ilgisini çeken adeta sihirli taşlarla yapılan kolyeler, yüzükler çok ilgi görüyor. Hele yumurta üzerine yapılan işçiliği sabır çalışmasını görüp  hayran kalmayanı düşünemiyoruz. SİMYACI EL SANATLARI atölyesinde ilginç malzemeler boyanıyor,El yapımı gümüşler, taş eczanesinde özelliğine göre tedavi dağıtıyor.www.yumart.net geniş bilgi için ziyaret edeceğiniz en yakın adres. Sonrasında tedaviyi önce kendilerine uygulayan muhteşem insanlarla Alev Bitgel Sebilik ve Ali Sebilik ile mutlaka tanışmalısınız.

Yakınlarınıza ve sevdiklerinize mutlaka bir şeyler alabileceğiniz bu çarşıda, isimli bir de butik bulunuyor. Türkiye’nin dört bir yanında el tezgâhlarında dokunan saf yün ve ipek şallar, fularlar, örtüler ve özel tasarım ipek kırlent, şömentabla, masa örtüsü, yatak örtüsü, koltuk şalı gibi ev dekorasyon ürünlerinden oluşan zengin koleksiyon ve cazip fiyatlarıyla ünü Türkiye dışına  Amerika’ya ve Avrupa’ya ulaşmış. Şirince’ye Yunanlısından Korelisine her ülkeden insanlar geliyor.

Satıcılar pratik zekâlarıyla 4-5 dilde onlarla anlaşıyor satış tapıyorlar. Yabancı para ile alışveriş mümkün. Hatta dolarla,Euro ile fiyat etiketleri görüyorsunuz.

Çarşının diğer bölümlerinde deri masklar, butikler ve bibloların satıldığı çeşitli dükkânlar var. Şirince’de ki  gezinizde 100 yılı geçkin yaşıyla çınar altındaki çay bahçesinde soluklanabilirsiniz.

Şirince Şarabı

Şirince’nin tüm çevresi üzüm bağları ile dolu olunca şaraplarından bahsetmeden olmaz. Yıllarca kendi şaraplarını üreten köylülerden mutlaka eşe dosta almak lazım. Köy meydanında hanımların kurduğu el emeklerinin satıldığı pazar yakınlarda şarap evlerini göreceksiniz. Hatta ahşap dekorlu evdeymiş gibi rahat olacağınız bir atmosferde karşılanacaksınız. Tatlarına baktığınız şaraplardan dilediğinizce alabilirsiniz. Burada her firma ücretsiz tadım yarışındalar gibi sanki. Tüm çeşitlerini tadabiliyorsunuz. Almasanız bile olağanüstü bir olgunlukla uğurlanıyorsunuz. Bu tarzın sizi çok etkilediğini göreceksiniz. Şirince ye gelince mutlaka alıyorsunuz. Şirince’de şarapçılık önemli bir noktaya ulaşmıştır. Yörenin meyveli (yaban mersini, böğürtlen, ahududu, vişne, çilek, şeftali, elma, kavun, nar, kayısı, ayva, kivi vb.)şarapları özellikle şarap severler için vazgeçilmez bir öneme sahip. Biz de özellikle KARADUT şarabını tavsiye edeceğiz.

Şirince’nin çevresi, üzüm bağlarıyla dolu. Ve yıllardır herkes kendi şarabını üretiyor. Bu gelenek öyle eski ki, Şirin celi yaşlılar Rumlardan kalma fıçılar içinde buldukları şarabı mayalanmış külçe gibi, bıçakla kesilebilecek kıvamda olduğunu anlatıyorlar. Hala kazılarda bu şaraplardan çıkıyormuş. Köyde çarşı içinde bulunan KIRKINCA şarap evi, ilginç dekoruyla yerli ve yabancı tüm turistlerin ailece oturabildikleri bir yer.  Oturunca kalkmak istemeyeceğiniz (kış ayında şömine keyfinde) canlı müzik dinlemekten sınırsız zevk alacaksınız.

Fakat sanki evlerine konuk olmuş gibi çok özel ilgi görüyor ve ağırlanıyorsunuz. Ahşap dekorlu iç bölümde,  dükkânın önünde fıçı üstü taş masalarda beyaz, roze veya kırmızı Şirince şaraplarından bir kadeh tadabiliyor, isterseniz şişeyle satın alabiliyorsunuz.

Zeytin, Zeytin Yağı, Zeytin Yağlı Doğal Sabun

Üzerine biraz kırmızı pul biber ve kekik dökülmüş has zeytinyağındaki yeşil zeytin, yöresel bir tat.

Köy yolunda yer gök zeytin dedirtecek kadar çok zeytin ağacı ve Selçuk yakınında Zeytin işleme tesisini göreceksiniz. Evlerde bol miktarda yemeklik zeytin değişik tekniklerle üretiliyor. Köyün yeşil zeytin çeşitleri, çürütme, baskı zeytin, kırma, yuvarlama zeytin olmak üzere çeşitleniyor. Bu çeşitler köylüler tarafından ilk elden satılıyor. Restoranlarda meze oluyor. Diğer mezeler ise beyaz köy peyniri ve söğüşler olarak sıralanıyor.

İnsanlık tarihi kadar eski sabun üretimi değişik koku ve şekillerle hazırlanıp satışa sunuluyor.

TarihZiyaret
Toplam36407
Pz. 242
Cts. 235
Cu. 223
Çrş. 201
Nasıl Gidilir?
Nerede Kalınır?
Nerede Ne Yenir?
Şirince Şarabı